Cocks kohtaa ÅIFK:n liigakauden toisessa kotipelissä

Keskiviikkona on jälleen sarjapisteitä jaossa Riihimäen urheilutalolla, kun Cocks kohtaa kauden toisessa kotipelissään ÅIFK:n Turusta. Kahdella voitolla liigakautensa aloittanut Cocks majailee sarjataulukon kolmannella paikalla ottelun enemmän pelanneiden Dickenin ja BK-46:n perässä. Hieman heikommin kautensa aloittanut ÅIFK sen sijaan löytyy kolmen tappion myötä sarjataulukon loppupäästä.

 

Cocks pääsee lähtemään otteluun varsin terveellä miehistöllä. Kaksi ensimmäistä liigaottelua huilannut Kristian Jansson on jälleen kuntoutunut mukaan pelaavaan miehistöön, eikä uusia loukkaantumisia ole onneksi sattunut. Viime kaudesta reilusti uudistunut kukkoryhmä tarvitsee vielä lisää yhteisiä harjoituksia parhaaseen vireeseen päästäkseen, mutta parempaan suuntaan ollaan uuden päävalmentajan Kaj Kekin johdolla matkalla.

Myös ÅIFK:n miehistö on muuttunut jonkin verran viimekautisesta. Nuori ranskalainen Thomas Hivert nostettiin joukkueen uudeksi päävalmentajaksi. Suomen käsipallokansa seuraa varmasti suurella mielenkiinnolla eksoottisen valmentajan edesottamuksia kotoisessa liigassa. Toistaiseksi suurta menestystä ei ole saavutettu, mutta kausi on tietenkin vasta aivan alkumetreillä. Viimekaudeksi suurin odotuksin Turkuun hankittu serbialainen vasuri Dusan Santrac korvattiin HIFK:sta saapuneella Sten Toomlalla. Toomlan taidot ja erityisesti painava heitto ovat varmasti kaikilla hyvin tiedossa. Toomlan ja pelinrakentaja Olev Eensalun lisäksi Turkuun on saapunut myös kolmas virolaispeluri, kun viivapelaaja Taavi Tibar liittyi joukkueeseen kauden alla. Kehrästä siirtyneen Tibarin odotetaan vahvistavan erityisesti ÅIFK:n puolustuspäätä. Lisää tarinointia ÅIFK:sta ja käsipalloilusta on nähtävissä Sportmagasinet TV-ohjelmassa tiistaina 2.10. klo 21:00 YLE Fem-kanavalla.

Cocks – ÅIFK keskiviikkona klo 19:00 urheilutalolla!

P.S. Varaa mukaan reilusti käteistä, sillä Cocksin uudet hienot fanituotteet ovat nyt myynnissä…