Huomenna lauantaina 14. huhtikuuta klo 17 käynnistetään Baltian liigan semifinaalit:
Klo 17:00           Semifinaali B   Serviti Põlva – ZTR Zaporozhye
Klo 19:15           Semifinaali A   Cocks Riihimäki – SKA Minsk

Ottelut livenä kahdella kanavalla:
https://www.baltichandball.net/
http://tv.delfi.ee/


Faktaa Final4 -joukkueista

Serviti Põlva

Saavutukset:

– 12-kertainen Viron mestari (myös kolme edellistä kautta).

– 11-kertainen Viron Cupin mestari (myös 2017).

– Baltian liigassa: mestari 2007/08 ja 2009/10, toinen 2010/11, 2011/12 ja 2013/14.

– Tällä kaudella Baltian liigassa:

  • B-lohkon voittaja, voitti HC Kehran välierissä.
  • Parhaat maalintekijät: Henri Sillaste 74 (maalitilaston kolmas), Carl-Eric Uibo 61.
  • Hävisi vain yhden pelin runkosarjassa.
  • Eteni semifinaaleihin yhdeksättä kertaa peräkkäin, ja on ollut seitsemän kertaa parhaan kolmen joukossa.

 

– Tälla kaudella muualla:

  • putosi EHF Cupin karsintakierroksella hävittyään RK Nexelle.
  • voitti Viron liigan runkosarjan, jatkaa semifinaaleissa.
  • voitti Viron Cupin.

 

SKA Minsk

Saavutukset:

– EHF Champions League -voittaja 1986/87, 1988/89 ja 1989/90.

–  EHF Cup voittaja 1982/83 ja 1987/88.

– EHF Challenge Cup voittaja 2012/13.

– 10-kertainen Valko-Venäjän mestari  (viimeksi 2001/02).

– 6-kertainen Valko-Venäjän Cupin voittaja (viimeksi  2012).

– Baltian liigassa: mestari 2012/13, 2013/14 ja 2014/15, toinen 2004/05 ja 2015/16.

– Tälla kaudella Baltian liigassa:

  • B-lohkon kakkonen yhden maalin erolla Servitiin, voitti Tenax Dobelen välierissä.
  • Parhaat maalintekijät: Artur Rudz 80 (maalitilaston toinen), Mikita Vailupau 46.
  • Vain yksi häviö runkosarjassa ZTR:lle.
  • Kuudetta kertaa semifinaaleissa, on ollut viisi edellistä kertaa kolmen parhaan joukossa.

 

– Tälla kaudella muualla:

  • eteni EHF Cupin lohkovaiheeseen ollen A-lohkon kolmas (kaksi voittoa, yksi tasuri).
  • tällä hetkellä toinen Valko-Venäjän liigassa pisteen erolla HC Meshkov Brestiin.

 

ZTR Zaporozhye

Saavutukset:

–  EHF Cupin voittaja 1982/83.

– 14-kertainen Ukrainan mestari (viimeksi 2010/11).

–  3-kertainen Ukrainen Cupin voittaja (viimeksi 2013).

– Baltian liigassa: toinen 2016/17.

– Tällä kaudella Baltian liigassa:

  • B-lohkon kolmas, voitti Dragunas Klaipedan välierissä.
  • Parhaat maalintekijät: Oleksii Ganchev 66 (maalitilaston kuudes), Andrii Akimenko 65.

 

– Tällä kaudella muualla:

  • Putosi EHF Cupista ensimmäisellä karsintakierroksella.
  • Tällä hetkellä Ukrainan liigan toinen.
  • Ukrainan Cupin finalisti häviten HC Motorille.
  • Osallistuu vasta toista kertaa Baltian liigaan, molempina kertoina semifinaaleissa.

 

Riihimäen Cocks

Saavutukset:

– 9-kertainen Suomen mestari (myös viisi edellistä kautta)

– 9-kertainen Suomen Cupin voittaja (viimeksi 2017)

– Baltian liigassa: mestari 2015/16 ja 2016/17, toinen 2009/10, 2012/13 ja 2014/15.

– Tällä kaudella Baltian liigassa:

  • A-lohkon voittaja, voitti Granitas-Karys Kaunasin välierissä.
  • Parhaat maalintekijät: Nico Rönnberg 65 (maalitilaston kahdeksas), Teemu Tamminen 55.
  • Ollut voittamaton Baltian liigassa huhtikuusta 2015 38 voitolla.
  • Kuudetta peräkkäistä kertaa semifinaaleissa, ollut kärkikolmikossa kaikki viisi edellistä kertaa.

 

– Tällä kaudella muualla:

  • eteni EHF Cupin lohkovaiheeseen ollen C-lohkon neljäs yhdellä voitolla.
  • voitti SM-liigan runkosarjan.
  • voitti Suomen Cupin.

 

Baltian liigan kärkikolmikot kymmeneltä viime vuodelta

2007/08: Serviti Põlva (EST), HC Meshkov Brest (BLR), ASK/AB.LV Riga (LAT)

2008/09: HC Dinamo Minsk (BLR), HC Chocolate Boys (EST), HC Meshkov Brest (BLR)

2009/10: Serviti Põlva (EST), Cocks Riihimäki (FIN), LSPA Riga (LAT)

2010/11: HC Kehra (EST), Serviti Põlva (EST), VHC Šviesa Vilnius (LIT)

2011/12: HC Kehra (EST), Serviti Põlva (EST), Dragunas Klaipeda (LIT)

2012/13: SKA Minsk (BLR), Cocks Riihimäki (FIN), Serviti Põlva (EST)

2013/14: SKA Minsk (BLR), Serviti Põlva (EST), Cocks Riihimäki (FIN)

2014/15: SKA Minsk (BLR), Cocks Riihimäki (FIN), Serviti Põlva (EST)

2015/16: Cocks Riihimäki (FIN), SKA Minsk (BLR), Serviti Põlva (EST)

2016/17: Cocks Riihimäki (FIN), ZTR Zaporozhye (UKR), SKA Minsk (BLR)